סטודיו Thermica » מה זה UX ו-UI? ולמה זה חשוב בעיצוב אתרים?

מה זה UX ו-UI? ולמה זה חשוב בעיצוב אתרים?

היום אנחנו הולכים לדבר על 2 מושגים בתחום של עיצוב גרפי ובניית אתרים. המושגים האלו הם UI (User Interface) ו-UX (User Experience). נדבר על מה זה חווית משתמש וממשק משתמש ועל החשיבות שלהם היום בעולם של בניית אתרים ועיצוב גרפי.

מה זה UX ו-UI? ולמה זה חשוב בעיצוב אתרים?

איך לבנות אתר בחינם בשעה וחצי?

יש לי הצעה מעניינת עבורך, יצרתי הדרכה מלאה של למעלה משעה וחצי שתלמד אותך איך לבנות אתר מ-0 בחינם כולל רכישת אחסון ודומיין. נשמע מעניין? אשמח לשלוח לך אותה למייל.

מה זה UI ו-UX

כפי שציינו מעל UI זה ממשק משתמש וזה בדרך כלל מייצג את הנוחות של השימוש בממשק משתמש או במערכת והרבה מקרים אנחנו נדבר על UI ופיתוח תוכנות או ממשקי ניהול למערכות.

לעומת זאת UX מסמל חווית משתמש והוא יותר משפיע על הצורה שבה הגולש חווה את האתר ומה הנוחות של השימוש באתר. לצורך הדוגמא אם יש בלוג באתר ולכל פוסט של הבלוג יש תמונה, תיאור של הפוסט וכפתור לחיצה.

במידה וה-UX של האתר איכותי אז כמו שהכפתור לחיץ כך גם התמונה תהיה לחיצה ולגולש יהיה יותר קל להגיע אל הפוסט של האתר.

למה חשוב לעשות שימוש ב-UX ו-UI באתרים

כאשר אתם בוחרים מעצב אתרים חשוב לוודא לפני שהוא מודע לנושא של UI ו-UX ויודע איך לשלב אותם בפרויקט שלכם. לידע מעשי בתחומים אלו תהיה השפעה גדולה על הצלחת האתר ועל הנוחות של הגולשים להשתמש בו.

כמובן שבפרויקטים קטנים של כמה אלפי שקלים אי אפשר לצפות ליותר מידי אבל ככל שהפרויקט יותר רציני ומשמעותי רצוי לדאוג שלבעל המקצוע שמולו אתם מתנהלים יהיה ידע מעשי בנושאים אלו.

בונה אתרים מקצועי בדרך כלל יכלול גם את המחשבה של מה יהפוך את הגלישה של המשתמש להרבה יותר פשוטה. אם למשל ניקח את תצוגת המובייל של האתר אז חשוב לדעת מה הגודל הממוצע של אצבע קטנה וכדי ליצור כפתורים מספיק גדולים שקל ללחוץ עליהם.

המחשבה גם מאחורי הקלעים של איך גולש ממוצע רואה את האתר ואיך להפוך את הפעולות שהוא רוצה לבצע לפשוטות וקלות יהפכו את החוויה שלו להרבה יותר נוחה ופשוטה כל עוד אנחנו שמים דגש על הנושא של חווית משתמש (UX).

במרבית המקרים הנושא של UI פחות חשוב כאשר מדובר על בנייה של אתרי תדמית מאחר ואין צורך לממש באתר טכניקות של UI. אבל כל עוד אתם בונים מערכת שגם מאפשרת להתחבר לאתר ולבצע פעולות בתור משתמשים רשומים אז חשוב להכיר גם את נושא זה.

האם חובה להשים דגש לנושא של UX באתר?

את דרכנו בעולם של בניית אתרים התחלנו לפני הרבה מאוד שנים עוד בתקופה שבה לא היו מושגים כמו UX ו-UI. בעבר היה מספיק ליצור אתר נוח וקל לשימוש ולא היו זורקים עלינו כל מיני סיסמאות ומושגים מיוחדים.

אין ספק שהנושא של UX ו-UI הוא חשוב במיוחד כאשר אנחנו מסתכלים על הרמה הגבוהה יותר ועל פרויקטים בתקציבים של עשרות ומאות אלפי שקלים אבל אפשר לתת להם פחות חשיבות בפרויקטים קטנים יותר ותמיד אפשר לבצע את השינויים בהמשך הדרך.

בנוסף בעלי מקצועות רבים מנפנפים בידע של UX ו-UI ובפועל אין להם את היכולות המעשיות לעשות בהם שימוש אז בגדול אתם יכולים להשים בצד את הנושא ופשוט לצפות בדוגמאות של עבודות של בונה האתר שמולו אתם רוצים להתנהל ופשוט לנסות להבין האם האתרים שהוא בוני נוחים לשימוש או לא.

כלי נגישות